Чавдар е главният герой в поемата. Той е представен в момента, когато, едва дванайсетгодишен, прави своя избор в живота. Чавдар е красиво дете (
Чета, начело с Иван Кулин, Еремия Българов и Найден Пешов, преминава от Зайчар през Връшка чука в България.
Австро-турски войни · Руско-турски войни · Балкански войни · Гръцко-турска война
Бойна войвода (неизв.) – за нея се знае от една песен от село Бейдауд.
Поемата не е довършена, но начинът, по който Ботев изгражда образите на майката и на хайдутина, не изисква повече текст. Той създава обобщена представа за образа на българския борец за свобода и справедливост в лирическия увод. Сгъстената, емоционално-действена характеристика в началото на същинския текст се допълва от речевото представяне на героя и от жестовете му.
Интересна характеристика прави на българското хайдутство Захари Стоянов в „записки по българските въстания“:
Интересна характеристика прави на българското Хайдутин хайдутство Захари Стоянов в „записки по българските въстания“:
ВсичкиВоенниВъзрожденциДуховнициЖените в историятаПоети и писателиПолитициПредприемачиРеволюционериСпортистиСредновековни владетелиТворциУчениЧужденците в историята
От времето на Първото търновско въстание насетне, е прието да се говори за хайдушко движение.
Въведението съдържа обща характеристика на героя като хайдутин – страшен борец срещу турци и чорбаджии и закрилник на „клети сюрмаси“
Изборът на юнаците е и избор на самия лирически говорител – да наказваш лошия за злините му, да въздаваш добро на добрия. Най-важно за него е да запази честта си и да изрази своята воля за по-добър живот.
В Панагюрище започнали грабежи, изнасилвания и кланета, които могат да се сравнят с тези от Батак
Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *
Изключително важна е и темата за песента. В поезията на Ботев тази тема се явява като основна. В много негови стихотворения се говори за песен и за пеене.